środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, bezproblemowej obróbce i względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy plot z plastiku na plot i bramkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień kamieni na sztachety plastykowe na plot i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy różne odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż kroi się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można także siekać na sześciany o regularnych konturach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z plastiku używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na sztachety Winylowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku a także naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz sztachety plastikowe na plot i bramę ze sztachetek wznosi się z kamieni różnorodnego obrysu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nietypowych zarysach, powinno się je właściwie zestawiać tzn. tak, tak aby postać każdego następnego zespalał się z uprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają również mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, żeby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz