poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Roślinne ogrodzenie inaczej po prostu żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają role ogrodzenia, lecz częstokroć służą tez za dekoracje. Najczęściej takie sztacheta z plastyku z Jaworzna sadzi się w słonecznych elementach, gdzie błyskawicznie wzrastają i silnie się zagęszczają. Sporo uroku maja także takie rosnące ploty, jakie wiodą przez osłonięte zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie gmatwanina gałązek ewentualnie kwiatami kreują przyciągające spojrzenie obrazki, a ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego parkanu uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki które są w ogrodzie, a także nasze preferencje i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko tez bujnie rozkwitają, jednak chcą także wiele przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety z plastiku z Oświęcimia zdołają być niesłychanie cienkie, aczkolwiek trzeba je cyklicznie przycinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, bo takie ogrodzenie konstruuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•szybko rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta PCV stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. O ile mamy sporo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz